Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a k analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.

Jak ležet na "Ježkovi"

Tipy a rady k používání trenažéru Borise Tichanovského "Ježek"

Jsou to důležité poznámky, které vyplynuly ze zkušeností našich vlastních, i Epamových zákazníků/klientů/kurzistů a NEJSOU na přiloženém instruktážním DVD.

A) Co je cílem? => POVOLIT - ROZVOLNIT spastické napětí drobných svalíků kolem páteře, jak ze zadní strany, tak i z vnitřní/přední strany páteře obrácené dovnitř dutiny hrudní a břišní (tzv. "ohýbače" - flexory, které se upínají ke středové části a k postranním výčnělkům obratlů).

B) Poté (brzy) je potřeba začít budovat a posilovat velké zádové a pažní svalstvo a harmonicky = vyváženě trénovat svaly "natahovače" - extenzory, které se pravidelným, nejlépe denním, cvičením tzv. "Zázračné rozcvičky" Borise Tichanovského posílí natolik, že dokáží udržovat vzpřímený postoj = tedy správné držení těla!

Jak tedy postupovat?

1) Začínající uživatelé si mohou na Ježka položit ručník, tenčí deku, nebo si oléknout silnější mikinu. A teď je třeba si pomyslně rozdělit svou páteř na NEJMÉNĚ 3, lépe 4 části (Boris dělí páteř na KRČNÍ p., HORNÍ a DOLNÍ hrudní p. a BEDERNÍ p.), které při postupném pokládání se, každou zvlášť prodýcháme! Uděláme tedy 3, lépe 4 nádechy a výdechy při jednom položení! Využíváme přitom tzv. jógu dechu - pranajámu => zkušenosti dokládají, že s výdechem se uvolňuje svalové napětí.

2) Co dělat, aby se mohla zaklonit naše hlava -> položit i krční partie? Před tím, než se začneme pokládat si vyzkoušíme sami před zrcadlem: ve stoji vzpažíme ruce - a) s vytaženýma rukama = zvednutými rameny a zkusíme se zaklonit, potom b) se "zasunutými" = kleslými rameny a znovu se zkusíme zaklonit. Uvidíte, že teď to půjde o mnoho snadněji a to je ta správná pozice ramen! Je potřeba si ramena v této pozici HLÍDAT!

3) Při nutnosti propracovat = uvolnit spastickou krční páteř samostatně, otočíme Ježka o 90° (napříč) a krční páteř opřeme o bližší "list" trenažéru. Začneme uvolňovat u hranice vlasů, kde se upínají hlavní zádové svaly (formující naši posturu) ke spodině lebeční. Začínáme lehce, protože tato místa jsou velice bolestivá. Opatrně otáčíme hlavou ze strany na stranu a postupně se posouváme výše a výše, až se dostaneme k 7., poněkud vystouplému, krčnímu obratli. Postupně se bolestivost snižuje.

4) Vstávání z Ježka je pohodlnější a bezpečnější PŘEKULENÍM se na bok, do kleku, postupně do dřepu a s případnou oporou o ruce dokončíme vztyk. Lidé bez potíží mohou vstávat i přímo. Jsme každý jiný, někdo zdatnější a někdo méně, nebo opotřebovanější.

Vždy mějte ohled na svůj fyzický stav a kondici!

Ze začátku je možné na Ježkovi ležet i jen 3 minuty a postupně dobu ležení prodlužovat. Bylo by zbytečné, kdybyste si sami používání Ježka "znechutili" přetažením.

Zde najdete odkaz na Borisovu prezentaci.