Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a k analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.

Regenerace páteře a kloubů

Regenerace páteře a kloubů

jak se zbavit lumbaga, radikulitidy, osteoporozy

 

        V názvu tohoto článku jsou použity nejvíce rozšířené názvy onemocnění, které, neléčí - li se, postupně se prohlubuje a v konečné fázy je oficiální - moderní západní medicína označuje jako osteoporozu páteřních plotének. Každý z nás bez rozmýšlení ví - může říci - co je to za nemoc. Mnoho z nás se nad tím už nezamýšlí. Zvykli jsme si běžně slýchat tuto diagnozu od lékařů a přestali jsme se divit oficiálním statistikám, které toto onemocnění do nedávna nazývali onemocněním století. Podle celosvětové statistické organizace zdraví už v roce 1998 trpělo klinickými příznaky osteoporozy páteře 40 - 80% dospělé populace v čase největší aktivity, počínaje asi 25 rokem života.

        V různých časových úsecích vývoje tohoto onemocnění má i různé názvy: nejprve lumbago - prudké, náhlé bolesti v křížové, bederní, hrudní a krční části páteře; radikulitida - zánět míšního nervového kořene; ischias - zánět nervu tam, kde vystupuje ven z míchy; později osteoporoza. Ale ani jeden z těchto názvů neodráží skutečný obrázek onemocnění a jeho příčiny. Jediným spojujícím elementem se jeví bolest - bolest v oblasti zad, ústřel nejčastěji v bederní a krční, někdy i hrudní části, nebo až nepohyblivost v dané oblasti.

        Název se mění, ale charakter onemocnění zůstává. Všechny nabrané zkušenosti a výsledky získané při léčení, nebo sledování syndromů nemocí páteře, dovolily Borisovi Tichanovskému jiný pohled na tyto problémy s páteří. Když vyjdeme ze současného chápání příčin a charakteru onemocnění, byl by jeho optimální název: svalová blokáda meziobratlových plotének.

        Tedy hlavními viníky zmíněného bolestivého syndromu v oblasti páteře jsou malé boční a střední svaly mezi jednotlivými, na sebe nasedajícími obratli, upínající se na obratlové trny. Přílišné napětí (zkrácení) těchto svalů a dlouhodobé neřešení / neléčení tohoto problému zapříčiňuje osteoporozu. Svaly se mohou v takovém stavu nacházet po dlouhou dobu, která může travat i řadu let.

        Z tohoto úhlu pohledu je nyní pochopitelná nízká efektivnost léčení pomocí farmak (medikamentózní), chirurgické zákroky a různé procedury fyzioterapie - metod založených na principu teorie "syndromu".

 

        Nejefektivnějším léčebným postupem se ukazuje manuální terapie a akupunktura. Jejich pomocí, současně s uvolněním svalové blokády kolem plotének, je připravena půda pro léčení těch vnitřních orgánů, které jsou inervovány příslušnými mozkomíšními nervy, právě uvolnými z blokády.

 

PREVENCE

Jak se zachovat naprosto zdravou páteř, nebo jak jí z nemocného stavu navrátit zdraví? A jde to vůbec?

       Důležitá v tomto směru je prevence a pravidelné cvičení. Pro prevenci je především důležitý správný postoj = držení těla. V práci, doma, ale i všude jinde je nutné, aby si člověk u měl udržet fyziologické zakřivení páteře, zejména se to týká části bederní, která zvedá a napíná, a je nejčastěji přetěžovaná. V předklonu se vyvolává napětí ve svalech zad, bez kompenzace a uvolnění dochází k reflexnímu spazmu a následně k funkčnímu narušení. To způsobuje další poruchy funkcí orgánů.